image image image image
* * * *

اخبار »» آغاز دوره های تخصصی و کارگاه های آموزشی آب شیرین کن

استخر - سونا - جکوزی

 

 

استخر

به حجم مشخصی از آب کاملاً پاکیزه و بهداشتی که در یک فضا با ابعاد و اندازه مشخص محصور شده و به منظور شنا و سایر ورزش های آبی مورد استفاده قرار می گیرد، استخر گفته می شود.

تفاوت اساسی استخرهای شنا با سایر شناگاهها، فضا و اندازه و کیفیت آب مصرفی در آن است.

در طراحی سیستم تصفیه آب در استخرهای شنا می بایست  کلیه الزامات مرتبط با بهداشت و کیفیت آب مورد نظر رعایت شوند.

شرکت فنی مهندسی ایمن آب در این بخش توانسته است با تیم مهندسی و اجرایی خود و با محاسبات و انتخاب دقیق سیستم تصفیه و با در نظر گرفتن کلیه قوانین و مقررات مربوط به سازمان نظام مهندسی، شرکت آب و فاضلاب، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت پروژه های مختلفی را در سطح کشور اجرا کرده و به بهره برداری برساند.

روشهای تصفیه آب در استخرهای شنا

برای بهبود کیفیت آب استخر از سه روش زیر استفاده می شود:

1- فیلتراسیون     2- گندزدایی     3- انعقاد سازی

فیلتراسیون

فیلتراسیون ، فرایندی فیزیکی است که طی آن ذرات آلاینده، ذرات معلق و ناخالصی های موجود در آب از آن گرفته می شود. همچنین فیتلراسیون با کاهش ناخالصی ها و ذرات معلق موجود در آب،  موجب کاهش مصرف مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده مورد نیاز برای پاک سازی آب استخر می شود.

لازم به توضیح است، در آن دسته از استخرهایی که فرایند پاک سازی آب در آن ها  به طور صحیح انجام می گیرد، افزودن آب تازه تنها به منظور تامین مقدار آب تبخیر شده و یا تمیز کردن بستر فیلترها، مورد نیاز خواهد بود.

این فیلترها عبارتند از:

فیلترهای شنی فلزی:

این فیلترها جهت حذف مواد معلق تا قطر  60 – 30 میکرون مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار داخلی این فیلتر ها به گونه ای است  که ناخالصی های آب با عبور از میان چهار لایه سنگ سیلیس از آن گرفته می شود.

فیلتر های شنی فایبر گلاس:

این فیلترها به علت اینکه قطر و بستر کمتری نسبت به فیلتر های شنی فلزی دارند، بیشتر برای استخرهایی با حجم کم (استخرهای خانگی) مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای فیلتر شنی فایبر گلاس

-        نسبت به فیلترهای  شنی فلزی وزن کمتری دارند و به راحتی قابل جابجایی هستند.

-        فضای کمتری را اشغال می کنند.

-        نیاز به شیرآلات جهت نصب ندارند.

-        نصب و نگهداری آسانتری نسبت به فیلتر های شنی فلزی دارند.

میزان گردش آب در استخرهای مختلف توسط فیلتر شنی

استخرهای عمومی

هر شش ساعت یک بار

استخرهای آموزشی

هر 4 ساعت یک بار

استخرهای عمومی کودکان

هر 2 ساعت یک بار

جکوزی ها

هر نیم ساعت یک بار

فیلترهای دیاتومه

فیلترهای دیاتومه شامل یک سری شبکه پارچه ای می باشند که با لایه ای از خاک دیاتومه پوشیده شده اند. جریان آب در فیلترهای دیاتومه درست برعکس فیلترهای شنی از پایین به بالا می باشد.

راندمان تصفیه بالا، نصب آسان و زمان بک واش کمتر نسبت به فیلتر های شنی از جمله مزیت های فیلتر های دیاتومه می باشد.

گندزدایی

درکاربردهای روزمره روش های متداولی برای ضد عفونی کردن به کار گرفته می شود. هدف از گندزدایی از بین بردن باکتری های موجود در آب است. این باکتریها یکی از عوامل بیماری زا و عامل رشد جلبک در داخل استخرها به شمار می روند.

کلرزنی

کلرزن گازی

گاز کلر یکی از موثرترین روش های ضد عفونی کردن آب استخر به شمار می رود و به طور معمول در استخرهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در سیلندرهای تحت فشار به صورت مایع ذخیره شده و وقتی با فشار از سیلندر خارج می شود به گاز تبدیل می شود. این گاز دارای خلوص صد درصد می باشد.

کلرزن مایع

کلر مایع را می توان به سادگی با استفاده از پمپ های تزریق به آب اضافه کرد.

ازن زنی

ازن گازی است بی رنگ، سمی، ناپایدار با بوئی مخصوص و سوز آور که خاصیت اکسید کنندگی بالایی داشته و در فرآیند حذف باکتریها و ویروسها کاربرد دارد.

مزایای استفاده از ازن در استخر

- ضد عفونی کامل، موثر و بی خطر

- افزایش کیفیت و شفافیت آب استخر

- زدودن یونهای آهن و منگنز محلول و دیگر ترکیبات معدنی

- ایجاد فضایی عاری از میکروارگانیسم های بیماری زا

- کنترل رشد جلبکها بر دیواره ها و کف استخر

- عدم تولید آلرژی ثانویه در محیط

اشعه ماوراء بنفش

یکی دیگر از روش های ضد عفونی کردن آب استخر ها استفاده از امواج فرابنفش است. روش ضد عفونی کردن آب با استفاده از امواج فرابنفش به این صورت است که آب استخر پس گذر از فیلتر وارد محفظه ای استیل شده و در آنجا در معرض امواج فرابنفش قرارمی گیرد. تمامی باکتری های موجود در آب با گذر از میان این امواج از بین می روند.

انعقاد سازی

مهیا نمودن ذرات ریز برای تبدیل آنها به ذرات درشت تر که قابلیت ته نشینی بیشتری داشته باشند توسط تزریق مواد شیمیایی را انعقاد سازی می گویند.

یکی از مواد منعقد کننده سولفات آلومینیوم یا آلوم است که آنرا با نام تجاری زاج سفید هم می شناسند. این ماده شیمیایی که برای بزرگ کردن ذرات و کاهش زمان ته نشینی استفاده می شود در محدوده PH 5/5 الی 5/7 دارای عملکرد بهینه می باشد که با تزریق آن بطور دائم در مدار ورودی آب فیلتر به سیستم شفافیت و رفع کدورت آب شکل می گیرد و کمک موثری به تاثیر مواد گندزدا می کند.

ISO 9001

No.44/IME09E

ISO 18001

No.44/IME18A

ISO 10004

No.44/IME04A

ISO 10015

No.44/IME15A

ISO 14001

No.44/IME14A

HSE.MS

No.44/IMEHSA

IMEN AB

دفتر مرکزی : تهران، خیابان انقلاب، خیابان شریعتی، کوچه پیرجمالی شماره 26 واحد 3

کدپستی : 1611943716

تلفن : 46-77642045 (021)

فاکس: 77513482 (021)